Historia pilaw jest bardzo odległa. Biorąc pod uwagę etymologię tego słowa potrawa ta wywodzi się prawdopodobnie z terenów zamieszkiwanych przez starożytny Ariów. W Indiach (Dolina Indusu), potrawa ta określana była w języku indo-aryjskim jako Pula bądź Pulaka. W literaturze zdecydowanie najczęściej wskazuje się na perskie korzenie tej potrawy, gdzie określana była jako Pilav. Te dwa źródła mogą być jednak równolegle wskazywane, ponieważ trudno jest rozdzielić prawo do własności, jeśli Ariowie w tym okresie podzieli się na dwie grupy: irańską i indyjską. Z czasem potrawa ta rozprzestrzeniła się na inne tereny za sprawą podbojów i wpływów do Turcji czy Grecji.
Pilaw dotarł także do Półwyspu Arabskiego i zyskał tam szerokie uznanie. Z czasem rozprzestrzenił się dalej w ramach Kalifatu (ryż spotykany na południu Hiszpanii to spuścizna po arabskich uprawach). Pilaw w wydaniu arabskim stał się tak atrakcyjnym daniem, że na nowo powrócił do Indii jako Ryż Sułtański i dziś ta wersja jest tam określana jako Biryani.
Warto jednak nadmienić, że kraje Maghrebu preferują kuskus zamiast pilaw, który czasami żartobliwie określany jest jako "kuskus Półwyspu Arabskiego".
Dzisiejsza wersja pilaw jest z pewnością bardzo wykwintna za sprawą sarniny, którą można jednak zastąpić jagnięciną, baraniną czy wołowiną.
Zapraszam!
Składniki jakich będziesz potrzebować (3-4
osób):
- 500-700g chudej sarniny (polędwica) drobno pokrojonej
- 2 łyżeczki mielonej kolendry
- 2 łyżeczki kuminu
- 1/2 łyżeczki kurkumy
- 1/3 szkl. jogurtu naturalnego
- 2 łyżki klarowanego masła
- 2 cebule drobno pokrojone
- laska cynamonu
- 2 rozgniecione strąki nasienne czarnego kardamonu
- 2 szkl. ryżu basmati
- 4 szkl. bulionu
- 1/3 szkl. namoczonych rodzynek sułtańskich
- 2 drobno pokrojone pomidory
- 1/2 szkl. drobno posiekanych prażonych pistacji lub nerkowców
- garść posiekanej drobno natki kolendry
- sól i pieprz
Sposób przygotowania:
Na patelni upraż lekko sypkie przyprawy i odstaw na bok. W średnim naczyniu wymieszaj ocet, jogurt i przyprawy w marynacie obtocz mięso i odstaw najlepiej na noc lub minimum 3 godziny.
W dużym rondlu rozgrzej klarowane masło, zeszklij cebulę, smaż cynamon i kardamon, gdy wydzielą przyjemny aromat dodaj mięso w marynacie, duś około godziny na małym ogniu pod przykryciem, od czasu do czasu zamieszaj aż mięso będzie miękkie.
W tym samym czasie przepłucz ryż, zalej wodą i odstaw na 30 minut do napęcznienia. Dokładnie odcedź. Ryż dodaj do mięsa, zalej bulionem, dodaj sól i pieprz wedle uznania. Doprowadź do wrzenia, skręć ogień do minimum i duś pod przykryciem około 10 minut.
Usuń laski cynamonu, dodaj pomidory, rodzynki i orzechy, odstaw na około 5 minut pod przykryciem. Przed podaniem posyp kolendrą.
Smacznego! Saha ftourkoum!
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz