Tadżin w polskich warunkach można by nazwać "jednogarnkowcem" jest tak, gdyż w zasadzie całą potrawę gotuje się w jednym naczyniu. Tradycyjnie do przygotowania tego rodzaju potraw Berberowie i Arabowie wykorzystujom gliniane, stożkowate naczynie. Tajemnica tadżin tkwi w sposobie duszenia. Wydłużony czas duszenia wpływa przede wszystkim na miękkość, delikatność i smak mięsa. Specjalne stożkowe naczynie pozwala skumulować temperaturę oraz aromat dania napawając nimi potrawę. W sytuacji braku tradycyjnego naczynia oczywiście można zastąpić je szybkowarem. Znowuż w razie braku jagnięciny proponuję zastąpić ja mięsem drobiowym.
Oto jedna z propozycji tego dania.
Jeśli wykorzystujesz suszoną ciecierzycę pamiętaj, aby namoczyć ją dzień wcześniej, w ostateczności możesz moczyć ją krócej dodając do wody sodę oczyszczoną.
Składniki jakich będziesz potrzebować (porcja na 4-6 os.):
- 1 kg jagnięciny pokrojonej w kostkę lub kurczaka (wedle uznania)
- 1 łyżeczka mielonej słodkiej papryki
- 1 łyżeczka mielonego kminu rzymskiego
- 1/4 łyżeczki mielonych ziaren kolendry
- 2 cebule
- 1/2 łyżeczki mielonej kurkumy
- 2 puszki pomidorów
- 2 łyżeczki cukru
- około 300 g ciecierzycy
- 1 łyżka świerzej naci pietruszki
- oliwa
Sposób przygotowania:
Dzień wcześniej zapekluj mięso (w mieszance papryki, kminu rzymskiego i kolendry) i wstaw do lodówki (w najgorszym wypadku minimum na 2 godziny przed gotowaniem). Rozgrzej na patelni oliwę i smaż na niej mięso wraz z cebulą pokrojoną na talarki aż ta zmięknie i dodaj kurkumę. Całość przełóż do szybkowara. Do potrawy dodaj odsączone pomidory, ciecierzycę i cukier. Gotuj na wolnym ogniu około 40 min. dla jagnięciny (25-30 dla kurczaka) Po tym czasie sprawdź czy mięso zmiękło, dodaj zioła (i ciecierzycę jeśli stosujesz tę z puszki czy słoika) i duś przez kolejne 10 min. bez przykrycia aż sos lekko zgęstnieje, a mięso będzie miękkie.
Smacznego! Saha ftourkoum!
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz