Translate

sobota, 25 czerwca 2011

Pasta baba ghanoush


Baba ganoush, baba gannoush, baba ghannouj lub baba ghannoug (بابا غنوج) serwowana jest na Bliskim Wschodzie oraz w Egipcie w postaci pasty lub dipu. Smakuje wyśmienicie choć jest zaskakującym efektem połączenia bakłażana z pastą sezamową. Baba ganoush jada się nabierając na kawałek pszennego chleba typu pita lub tradycyjnych pszennych pieczyw arabskich. Danie to podaje się również z oliwą z oliwek zit zitoune (زيت زيتون) oraz sokiem z granatów. Pasta ta  z pewnością zasmakuje jako przystawka do dań wegańskich i wegetariańskich.  W polskich warunkach może być również wykorzystywana jako baza do smarowania kanapek.

Zanim jednak zabierzemy się  do przygotowania baba ganoush należy postarać się (dosłownie i w przenośni) o rzadko w polskich warunkach dostępną pastę sezamową tahini, polecam zajrzeć do  sklepików przy meczecie, sklepów z żywnością orientalną czy typu "kuchnie świata" oraz punktów sieci ekskluzywnych delikatesów, której to marki nie mam zamiaru promować :).


Składniki jakich będziesz potrzebować (porcja na 4-6 os.):
  • 2 duże bakłażany (około 1 kg)
  • 1/4 szkl. jogurtu naturalnego (około 60ml)
  • 2 łyżki soku z cytryny
  • wyciśnięty ząbek czosnku
  • 1/4 szkl. tahini (około 60 ml)
  •  2 łyżeczki mielonego kminu rzymskiego
  • 1/3 szklanki świeżych liści kolendry

Sposób przygotowania: 

Nakłuj umyte bakłażany w kilku miejscach widelcem lub wykałaczką. Umieść je na ruszcie grilla i piec z każdej strony do zmięknięcia warzywa i opalenia z zewnątrz skórki (jeśli nie posiadasz grilla możesz w tym celu wykorzystać piekarnik nagrzewając go to temperatury około 200 stopni, piecz w nim bez przykrycia bakłażany przez około godzinę). Odstaw na 15 min. następnie obierz bakłażany ze skóry i pokrój dość grubo miąższ. Miksuj za pomocą miksera lub blendera (krótko) miąższ z jogurtem do uzyskania jednolitej masy. Dodaj kolejno sok z cytryny, czosnek, pastę tahini, kmin rzymski oraz liście kolendry. 

Całość przełóż do miski i udekoruj polewając oliwą z oliwek, sokiem z granatów, opcjonalnie posyp ziarnami granatu. Z użytej ilości składników uzyskasz średni około 550 ml (2 i 1/4 szkl.) pasty.    


Smacznego! Saha ftourkoum! 

 
 

2 komentarze:

  1. <3 Moj maz jest z Egiptu,wiec czesto jadamy baba ghanoush:)

    OdpowiedzUsuń
  2. Mam nadzieję, że będzie smakowała Wam pasta wykonana według tego przepisu.... Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...