Translate

czwartek, 1 listopada 2012

Tadżin z jagnięciny w marchwi i groszku
Do przygotowania tego tadżinu wykorzystać można także cielęcinę, kozinę lub w ostateczności nawet drób jednakże ten już nada potrawie bardziej delikatnego, mniej aromatycznego charakteru.
Od pewnego czasu w polskiej tradycji utarło się błędne przeświadczenie, jakoby baranina była mięsem twardym i śmierdzącym. Oczywiście te opinie nie są do końca bezzasadne. Mięso starych owiec i niekastrowanych baranów staje się twarde i ma silny piżmowy zapach, który niejako eliminuje takie mięso z zastosowania kulinarnego podobnie jak każde inne mięso starych i niekastrowanych sztuk innego gatunku. Natomiast mięso młodych sztuk do 2 roku życia jest pełnowartościowe i wzbogaca każdą potrawę swym charakterystycznym smakiem i aromatem.   

Tadżin z jagnięciny w groszku i marchwi to dla mnie klasyk i poniekąd kwintesencja arabskiej kuchni skoncentrowanej wokół jednogarnkowych, długo warzonych potraw, które delikatnie rozpływają się w ustach za każdym kęsem, stosunkowo proste do przygotowania w trudnych warunkach klimatycznych. Głęboki, niezwykle aromatyczny smak jakby samoistnie rysuje się w pamięci, dla mnie jest wspomnieniem kuchni tradycyjnych gospodyń arabskich, wspomnieniem babcinej kuchni.   


Składniki jakich będziesz potrzebować (4-5 osób):


  • 0,5 kg jagnięciny
  • 1 litr wody
  • 0,5 kg mrożonego zielonego groszku
  • 0,5 kg pokrojonej marchwi
  • 1 drobno pokrojona cebula
  • 3 ząbki czosnku zmiażdżone
  • 3 łyżki oliwy
  • 1 łyżeczka startego imbiru
  • sól, pieprz
  • kilka gałązek naci pietruszkiSposób przygotowania:

Do przygotowania dzisiejszego tadżinu wykorzystałam łopatkę i karczek z kością, zdecydowanie preferuję gotowanie mięs na kości, co dodatkowo zwiększa walory smakowe potrawy oraz poprawia estetykę końcowego efektu. 

  
 
Pokrojoną cebulę przesmaż na oliwie razem z imbirem aż się lekko zarumieni. Mięso przełóż do szybkowaru, zalej wodą, dodaj czosnek i przesmażoną mieszankę cebuli i imbiru. Zamknij szczelnie naczynie i gotuj na średnim ogniu około 45-50 minut. Po wyłączeniu szybkowaru i odczekaniu aż ciśnienie się unormuje dołóż sól i pieprz, marchew i na samą górę groszek. 
Zamknij ponownie i gotuj w podobnych, co poprzednio warunkach przez około 10 minut. Marchew i groszek mają być ugotowane ale zwarte i nie-rozgotowane. Po wskazanym czasie wyłóż danie na jeden duży talerz, udekoruj pietruszką.

Smacznego! Saha ftourkoum!

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...