Translate

czwartek, 18 października 2012

Khobz - chleb z czarnuszką


Jak świat długi i szeroki podstawowym składnikiem diety społeczeństw ludzkich jest chleb. Chleb stanowi także od wieków centralny i symboliczny element jadłospisu wymieniany w najstarszych źródłach historii kultury materialnej Bliskiego Wschodu i Europy. We wskazanych kręgach kulturowych rozpatrywany jest ponadto w kategoriach kultowych i sakralnych. Spożywanie, łamanie chleba traktowane jest zarówno w kategoriach doczesnych ale i eschatologicznych. Tradycja nabożnego traktowania chleba, zbierania jego resztek, separowania od innych pozostałości produktów żywnościowych wynika właśnie z tych przekonań i założeń. Wypiek oraz receptura z upływem czasu, upodobaniami zmieniała się, dlatego dzisiejszy chleb różni się od swej pierwotnej formy przypominającej raczej podpłomyk. W ramach kultury arabskiej utrzymuje się nadal tradycja wypieku chleba niespulchnianego, który to historycznie starszy jest od pulchnego pieczywa. Arabowie rozróżniają kilkanaście rodzajów chleba, które różnią się między sobą składem, sposobem formowania, miejscem wypieku, jego temperaturą oraz zastosowaniem.

W kulturze arabskiej sformułowaniem „chleb powszedni” czy „chleb jako podstawowy składnik diety” nabiera tym bardziej autentycznego charakteru, gdyż chleb obecny jest obowiązkowo przy każdym posiłku łączony totalnie ze wszystkim. W niektórych krajach arabskich zastawiony stół, na którym nie ma chleba staje się dla biesiadników pusty i jakoby nieskończony. Czasami wydać się może dziwnym łączenie chleba z ziemniakami, ryżem natomiast w arabskim kręgu kulturowym połączenie to jest jakże naturalne i oczywiste.

Uwielbiam arabskie pieczywo i mogłabym przechadzając się ulicami zaglądać do każdej z piekarń pragnąc skosztować kolejnego wypieku kuszącego swym aromatem, świeżością i ciepłem. Dziś zaproponuję kolejny rodzaj chleba wypiekany w piecu.


Składniki jakich będziesz potrzebować (na około 6 sztuk):

  •         600 gramów kaszy manny
  •       400 gramów mąki tortowej (odłóż trochę do podsypania)
  •     około 700 ml ciepłej wody
  •       około 50 gramów roztopionego masła
  •       1,5-2 łyżeczek soli
  •     2 płaskie łyżki drożdży instant
  •     małą garść czarnuszki
  •     małą szczypta cukru

Sposób przygotowania: 

W małej miseczce wymieszaj cukier i drożdże z odrobiną ciepłej wody. Odstaw do wyrośnięcia. W dużej misce połącz kaszę z mąką pozostawiając nieco mąki do posypywania oraz z połową czarnuszki. Dodaj masło, sól, drożdże i całość zamieszaj następnie dolej ciepłą wodę. Wyrabiaj ciasto najpierw w misce (podsyp, jeśli jest zbyt kleiste, ponieważ w końcowym efekcie powinno być pulchne i nie przywierać), a gdy już uzyskać zwartą formę, która nie przykleja się do ścianek miski wyrabiaj jeszcze na blacie do połączenia wszystkich składników. Podstawową zasadą tradycyjnych gospodyń jest żmudne wyrabianie ciasta jednakowoż najlepszy efekt uzyskuje się wyrabiając jest intensywnie nie dłużej niż przez 5 minut. Gdy już uzyskać pożądaną konsystencję odstaw ciasto w ciepłe miejsce do wyrośnięcia na około 60 minut uprzednio wysmarowując ścianki miski olejem. Po upłynięciu wskazanego czasu ponownie zagnieć ciasto, podziel na 6 równych części i jak poprzednio odstaw w misce do wyrośnięcia w cieple pod przykryciem. W tym samym czasie przygotuj blachę do pieczenia i nagrzej piekarnik do maksymalnej temperatury. Części ciasta wyjmuj pojedynczo formując płaskie krążki o grubości około 2-3 cm.
Z wierzchu posyp czarnuszką starając się lekko wgnieść ziarna w ciasto. 


Piecz przez około 15 minut jednocześnie z góry i z dołu na średniej półce następnie pod koniec pieczenia przełóż blachę na górę, aby ciasto się przypiekło z wierzchu.    
 
 
Smacznego! Saha ftourkoum! 
    

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...